انواع تخصص های کوچینگ

انواع تخصص های کوچینگ - مدل و گرایش های کوچینگ

در این مطلب قصد داریم به انواع تخصص های کوچینگ بپردازیم . کوچینگ در واقع فرایندی است که در آن کوچ به فرد یا سازمان در راه رسیدن به موفقیت و حل پیچیدگی ها و مسائل کمک می کند و در راه دستیابی به اهداف ، فرد یا سازمان را راهنمایی می کند . برای اینکه کوچ و فرایند کوچینگ ره به خوبی بشناسید ، باید با انواع کوچینگ آشنا شوید . در تخصص حرفه ای کوچینگ انواع مختلفی وجود دارد ، یک کوچ ممکن است با توجه به شرایط و نیاز فرد ، برنامه متفاوتی ارائه دهد. در ادامه برخی از معروف ترین انواع کوچینگ را معرفی می کنیم :

کوچینگ توسعه فردی – Self-Development Coaching

در کوچینگ توسعه فردی به شناخت راه هایی جهت افزایش شادی ، عشق ، ثروت و لذت پرداخته می شود . مراجعه کننده می داند ظرفیت رسیدن به این موارد درونش وجود دارد و کوچ در راه رسیدن به او کمک می کند. در کوچ توسعه فردی ، فرد مراجعه کننده نقاط قوت و توانایی های خود را شناسایی می کند . همچنین افزایش اعتماد به نفس ، تفکر مثبت و عشق به خویشتن از مواردی است که در کوچینگ توسعه فردی به آن پرداخته می شود.

کوچینگ عملکرد – Performance Coaching

هدف کوچینگ عملکرد ، تقویت عملکرد ، افزایش اثربخشی و بهره وری در محل کار می باشد . کوچ عملکرد کارمندان در همه سطوح را راهنمایی میکند و در پروسه کوچینگ از روانشناسی عمومی ، تجارت و ورزش استفاده می کند . کوچ به فرد در شرایط کار کمک کرده و موجب بهبود عملکرد همچنین موجب می شود که فرد هرگونه شکاف در عملکرد خود را شناسایی کند و در جهت بهبود آن تلاش کند .

کوچینگ کسب‌ و کار – Business Coaching

کوچینگ کسب و کار یا به عبارتی بیزینس کوچینگ را می توان یکی از مهم ترین انواع کوچینگ نام برد . در کوچینگ کسب و کار ، محدودیت افراد در رسیدن به اهداف سازمانی مورد بررسی قرار می گیرد . به طور خلاصه می توان کوچینگ کسب و کار را در این فرایند خلاصه کرد ، مدیریت کردن تیم‌ها برای کشف نقاط قوت و نقاط قابل بهبود عملکرد شرکت. به جهت رسیدن به اهداف فردی و سازمانی و بهبود عملکرد ، رابطه ای خلاقانه و پویا بین کوچ و مدیر کسب و کار برقرار می شود . در کوچینگ کسب و کار ، کوچ به مدیر یا صاحب کسب و کار در راه رسیدن به درک عمیق تر از توانمندی ها و نقاط قابل بهبود ، کمک می کند .

کوچینگ زندگی یا لایف کوچنگ – Life Coaching

لایف کوچینگ مناسب افرادی است که میخواهند تغییرات مهمی در زندگی خود ایجاد کنند . کوچ به فرد مراجعه کننده کمک می کند تا هدف زندگی و راه رسیدن به آن را پیدا کند .لایف کوچ باعث میشود فرد بفهمد از زندگی چه می خواهد و چطور به آن دست پیدا کند .لایف کوچینگ در تمامی جنبه های زندگی می تواند کمک کننده باشد در نتیجه می توان در موقعیت های مختلف زندگی استفاده کرد . تمرکز کوچینگ زندگی بر شناسایی ارزش ها و هدف ها ، همچنین ایجاد زندگی پر تحرک تر است . افراد با هر سن و جنس و حرفه ای می توانند از لایف کوچینگ استفاده کنند .

کوچینگ موفقیت – Success Coaching

افرادی که اعتقاد دارند آنطور که می بایست از توانایی های خود استفاده نکرده اند و به شادی و موفقیت فردی نرسیده اند، از کوچینگ موفقیت استفاده می کنند . کوچ موفقیت به فرد مراجعه کننده کمک می کند تا مسائلی که واقعا اهمیت دارند را شناسایی کند . این مسائل فراتر از مسائلی چون رسیدن به ثروت است و شادی و موفقیت در بخش های انسانی تر زندگی را در بر می گیرد .

در آخر این مطلب (انواع تخصص های کوچینگ) باید بگوییم که کوچینگ با توجه به موضوع ، فردی یا گروهی بودن ، مدل و مدت جلسات ، می تواند متفاوت باشد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.