انواع ذهن آگاهی

انواع ذهن آگاهی - ذهن آگاهی - رعنا احمدی

در دنیای امروز همان ‌طور که مشاهده می ‌کنید اکثر افراد از استرس رنج می‌ برد، و تعداد اندکی از آن‌ ها دنبال یافتن راه ‌حل ‌ها برای برطرف کردن این مورد می ‌باشد. باید گفت که امروزه در این جهان پر اضطراب می ‌توانید به کمک انواع ذهن آگاهی به ‌راحتی اضطراب و استرس خود را شکست دهید.

مدیتیشن یا همان ذهن آگاهی فرصتی برای پیدا کردن آرامش می‌ باشد همان طور که تحقیقات نشان می ‌دهد، ذهن آگاهی در واقع تمرکز کردن روی احساسات منفی می ‌باشد. البته به تقویت کردن حافظه هم کمک می‌ کند.

برای انجام دادن مدیتیشن و ذهن آگاهی،  باید ابتدا درجایی به ‌راحتی بنشینید و چشمان خود را ببندید، سرپرست روی تنفس کردن تان باید متمرکز شوید و آرام تنفس بکشید. بعد از این کار فکرهایی که به ذهن شما خطور می‌ کند را نباید قضاوت کنید و به آن‌ ها ادامه ندهید.

تلاش کنید ذهن خود کاملاً رها کنید بعد از آن شما با همان راهی که با افکارتان مواجه شدید، با احساسات تان رفتار کنید. سپس مواقعی که متوجه آن‌ ها شدید،  شروع به رها کردنشان کنید و دوباره به تنفس کشیدن خود ادامه دهید، و روی آن تمرکز داشته باشید. درنهایت باید گفت که می ‌توان از این فعالیت ها در زندگی روزمره خود استفاده کنید و به تغییراتی که با نفس کشیدن در بدنتان ایجاد می‌شود توجه کنید.

 ذهن آگاهی برای اشخاص مبتدی

قبل ‌از شروع کردن به ذهن آگاهی یا همان مدیتیشن بهتر است که خود را درگیر روش ‌های دشوار و پیچیده نکنید؛ و در این حالت شما تنها باید روی تنفس و توجه داشتن به احساسات خود تمرکز کنید. افراد مبتدی برای انجام دادن این کار باید ابتدا دراز بکشند یا بنشینند.

سپس چشمان خود را ببندد و نفس عمیق بکشد و این کار را به‌ صورت عادی انجام دهد. به احساساتی که مواقع نفس‌ کشیدن به آن‌ ها دست می ‌یابید ماننده بالا پایین شدن شکم، شانه‌ ها و یا قفسه سینه خود، حتماً توجه داشته باشید. اگر حواستان پرت چیزی شد، مجدداً روی تنفس خود متمرکز شوید. شما می‌ توانید این کار را روزانه ۳ دقیقه انجام دهید.

ذهن آگاهی از انواع گوناگونی برخوردار است که نظیر عبارت‌هایی همچون مدیتیشن یا ذهن آگاهی آرامش ذهن آگاهی تنفس ذهن آگاهی اسکن بدن ذهن آگاهی کشمکش ذهن آگاهی دیدن آگاهانه ذهن آگاهی گوش دادن و ذهن آگاهی کاره آگاهانه در ادامه این مطلب هر ۱ از این‌ها را به‌طور اختصار توضیح خواهیم داد مدیتیشن یا ذهن آگاهی آرامش چیست یکی از مهم‌ترین تمرینات ذهن آگاهی مدیتیشن آرامش می‌باشد د در این نوع از ذهن آگاهی باید تلاش کرد و در ۱ گوشه به شکل آرام بنشینید و بر آن چیزی که تمرکز کرده‌ایم بردارید و به لحظه فکر کنید ذهن آگاهی آرامش یکی از بهترین انتخاب هایی می‌باشد که از بین دیگر تمرین‌های مشابه آن است  در رابطه با ذهن آگاهی تنفس باید گفت که این تمرین را می‌توانید در حالت‌های نشسته ایستاده و یا در هر مکانی که هستید به‌راحتی انجام دهید برای انجام دادن این تمرین ابتدا باید به حالت نیلوفر آبی بنشینید اما اگر به شرایطشان برایتان مقدور نیست ایرادی ندارد تنها کافی‌ست ۱ حالت به بدنتان بدهید که باعث خستگی نشود سپس هوای اطراف را به داخل بکشید و به‌آرامی آن‌جا از دهان و بینی خارج کنید در مواقع نفس‌کشیدن به حرکات شکم تان تمرکز کنید

ذهن آگاهی اسکن بدن دراین‌رابطه از تمرین هم باید گفت که اسکن بدن یکی است اساسی‌ترین و مهم‌ترین تمرین مدیتیشن محسوب می‌شود برای انجام دادن این تمرین باید ابتدا در ۱ جای آرام به‌راحتی بخوابید و کمی پاهایتان را باز کنید و کف دست تان خود را رو به بالا بگذارید قرار دهید سعی کنید موقع این کار برد بدنتان را رها کنید بر روی تنفس و حرکت شکم خود تمرکز کنید بعد از آن می‌توانید روی دیگر اعضای بدن متمرکز شوید سعی کنین تمرکز کردن را به آن قسمت‌هایی  از بدن انتقال دهید که احساس سوزنی شدن دارد به‌آرامی از پاها بالا می‌آید و شما می‌توانید تمامی قسمت‌های بدن را در ذهن خود اسکن کنید درنهایت به‌مرور باعث باز شدن چشم‌هایتان می‌شود درنهایت به‌آرامی چشم‌هایتان را باز کنید و بعد از چند ثانیه از جای خود بلند شید

ذهن آگاهی کشمکش این بخش از تمرین ذهن آگاهی نسبت‌به تمرین ذهن آگاهی تنفس از سطح بالاتری برخوردار می‌باشد و بسیار ساده است برای انجام دادن این تمرین به ۱ کشمش احتیاج داریم شما باید در این تمرین دانه کشمش خود را در دست بگیرید و حسابی به ظاهرش توجه کنید و تمامی برآمدگی ها رأی و تورفتگی های آن‌ها را مشاهده کنیم سپس را به‌آرامی لمس کنید و من بودن یا نبودن آن را حس کنید بعد از این کار آن را به‌آرامی فشار دهید و روی بوی آن متمرکز شوید انجام دادن این تمرین با تمرکز کردن روی مواد غذایی ذهن خود را به زمان حال بیاورید و کمی از نگرانی‌های شما کاسته شود با کمک این تمرین می‌توانی بیشتر از قبل روی اجسام تمرکز داشته باشید در رابطه با تمرین ذهن آگاهی دیدم باید گفت که این تمرین برای مشاهده کردن آگاهانه پیرامون می‌باشد برای شروع کردن این تمرین باید به جایی که از منظر زیبایی برخوردار است بروید سپس به‌دور و اطراف خود نگاه کنید و تلاش کن که هیچ‌چیزی را قضاوت نکنید فکر کنین که تا الان منظره را درجایی مشاهده نکرده بودیم و باید با آن به‌خوبی آشنا شوید و به‌جای نگاه کردن به انسان‌ها پرنده‌ها به جزئیات ریز آن دقت کنید مثلاً به حرکت چمنزارها  به بافت درختان و به رنگ‌ها توجه کنید ذهن آگاهی گوش دادن درواقع گوش دادن یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها می‌باشد که می‌توان از آن به‌عنوان ۱ تمرین ذهن آگاهی استفاده کرد چون چنین برای انجام دادن این تمرین به ۱ آهنگ بگذارید مهم نیست که آهنگ شما چک چگونه می‌باشد اما نباید غمگین و یا خشمگین باشد قبل‌از شروع کردن ۹ آهنگ ا هیچ قضاوتی در رابطه با آن نکنید تلاش کنید در حین گوش کردن به آهنگ به بحر نور آهنگ مورد نظر بروید سعی کنید صداها و یا سازهایی که نواخته می‌شود را به‌خوبی بتوانیم تفکیک کنیم و از هم جداشون کنید

ذهن آگاهی کار یکی از مهم‌ترین تمرین‌ها در ذهن آگاهی تمرین کردن کار آگاهانه می‌باشد باید در این تمرین تلاش کنیم که کاری را که انجام می‌دهید به‌صورت آگاهانه باشد به‌عنوان نمونه اگر در حال تمیز کردن خانه هستید به‌جای این‌که به مشکلات روزانه بیندیشید و اجازه دهید از ذهن تا روی کاری که در حال انجامش هستید متمرکز شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.