بیزینس کوچ چیست ؟

بیزینس کوچ چیست

در این مقاله قصد داریم به بیزینس کوچ بپردازیم . ابتدا برای درک بهتر اینکه بیزنس کوچ به چه کسی گفته می شود بهتر است با موضوع بیزنس کوچ اشنا شویم و سپس به اینکه به چه کسی گفته می شود بپردازیم .

بیزینس کوچینگ را می توان تلفیق دانش بیزینس همراه با مهارت های کوچینگ یاد کرد .

بیزینس کوچ به صاحبان کسب و کار کمک و راهنمایی می کند که بتوانند کسب و کارخود را در جهت رسیدن به اهداف شان پیش ببرند. عبارت بیزینس کوچینگ را به فارسی میتوان “مربیگری کسب و کار” ترجمه کرد؛ اما معمولاً در ایران از خود عبارت بیزینس کوچینگ استفاده می شود .

کوچینگ علمی نوین می باشد که در تمامی امور می تواند به شما کمک نماید. اما شاید بتوان بیزینس کوچینگ را یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین نوع کوچ نام برد.

زیرا کوچ بیزینسی به شما کمک می کند تا اهداف اصلی کسب و کارتان را شناسایی نمایید و با ایجاد خلاقیت موجب رشد کسب و کارتان شوید.

هدف بیزینس کوچینگ

هدف بیزینس کوچینگ این است که کسب و کار شما از وضعیت موجود به وضعیتی که هدف تان است؛ برسد.

بعبارتی حرکت از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب .

بیزینس کوچینگ اساسا در 3 مرحله باعث رشد و پیشرفت کسب و کارها می شود .

مرحله اول: تحلیل

مرحله دوم: استراتژی

مرحله سوم: سیستم سازی

این سه مرحله، عنصرهای اساسی بیزینس کوچینگ هستند که هر بیزنسی به آنها نیاز دارد. اما متاسفانه بیشتر صاحبان کسب و کارها از این موضوعات اطلاع ندارند که این موضوع در کسب و کارهای کوچک و متوسط بیشتر اتفاق می افتد.

تفاوت بیزینس کوچینگ با مشاوره

بیزینس کوچینگ با بیزینس منتورینگ و مشاوره کسب و کار نیز تفاوت دارد. هدف بیزینس کوچ این است که صاحب کسب و کار با استفاده از توانایی های شخصی خود و ابزارهایی که در اختیار دارد؛ بتواند به وضعیت بهتری دست پیدا نماید. در حالی که مشاوره و منتورینگ کسب و کار، بیشتر بر روی تجربه های شخصی مشاور یا منتور تکیه می کند.

انواع بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ حرفه ای انواع گوناگونی دارد که بعد از گذراندن دوره های مخصوص کوچ و آموزش بیزینس کوچ، فرد متقاضی می تواند در شاخه های مختلف فعالیت نماید.

به عنوان مثال، بیزینس کوچ به شما در جهت کسب رضایت کارمندان و ارتقا سطح کیفی کار آنها کمک می کند و یا اینکه اگر مشتری ناراضی داشتید؛ مربی می تواند در جهت کسب رضایت او به شما آموزش های لازم را دهد.

وظیفه بیزینس کوچ

بیزینس کوچ معتقد است که کلید تقریبا تمام مسائل و مشکلات کسب و کارها در دست مدیر و صاحب آن تجارت است. بیزینس کوچ با هدایت صاحب کسب و کار کمک میکند که شخصیت مدیر هر جلسه یک پله ترقی پیدا نماید. وقتی شخصیت یک مدیر پیشرفت کند و ارتقا یابد، بدون شک کسب و کار نیز رشد چشم گیری می کند .

بیزینس کوچینگ به مدیر کسب و کار آگاهی میدهد. این آگاهی از درون خود فرد ایجاد میشود. یعنی مربی کوچ راهکار نمی دهد. بیزینس کوچ به صاحب کسب و کار کمک میکند که مسیری که مثلا نیاز به چند سال تجربه دارد، در زمان کوتاه تری طی شود .

اما این نکته را فراموش نکنید که یک بیزینس کوچ علاوه بر تسلط به مهارت های کوچینگ مثل گوش شنوا، طراحی سوال های قدرتمند و بازخورد، به مهارت های راه اندازی و توسعه کسب و کار هم تسلط دارد .

برای بیزینس کوچ فرقی نمیکند که شما دارای فروشگاه هستید یا خیاطی یا صاحب یک شرکت 200 نفره می باشید. بیزینس کوچ با تمرکز روی یک سری اصول ضروری مثل انضباط فردی، نقشه راه را طراحی می کند. مربی کوچ به صورت منحصر به فرد و خاصی به شما گوش فرا داده و با طرح پرسش هایی، راه حل ها را را درون شما شکوفا می کند. در نهایت به شما بازخوردهایی میدهد که خودتان متوجه میشوید که چالش و مساله ای که با آن مواجه هستید، ریشه ان کجاست و چگونه باید حل شود .

بیزینس کوچ هم به عنوان مربی عمل می کند و مهارت هایی را که برای موفقیت در کسب و کار خود نیاز دارید را آموزش می دهد. آنها برای بهبود استعدادهای شما، بهبود اهداف، و هر کاری که موجب رسیدن تان به موفقیت می شود؛ کمک می کنند .

مربی کوچ می تواند اعتبار برند شما را افزایش دهد و راهکار هایی مناسب در این جهت را ارائه می دهد. همچنین مشتریان هدف را شناسایی کرده و چالش هایی که ممکن است با انها مواجه شوید را نیز بررسی می کند .

از دیگر وظایف مربی کسب و کار این است که بعد از شناخت از توانایی های شما و اهداف بیزینسی که دارید؛ پلنی دقیق و منحصر به فرد را طراحی نماید .

ویژگی های بیزینس کوچ حرفه ای

  •       شنونده بودن
  •       ذهنیت مثبت اندیش
  •       تحلیل گر
  •       داشتن بیزینس شخصی
  •       توانایی آموزش
  •       در دسترس بودن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.