تفاوت مشاوره و کوچینگ

این روزها مراجعه به روانشناس برای افرادی که مشکلات روحی، کاری یا خانوادگی دارند به امری طبیعی شده و حتی برای بعضی از افراد یک روتین در زندگیشان به حساب می آید. با این حال بحث کوچینگ هنوز در کشور ما ناشناخته است  و افراد به درستی با آن آشنایی ندارند. با اینکه کوچینگ ریشه های در روانشناسی و مشاوره دارد اما تفاوت بزرگی بین کوچینگ و سایر رشته ها وجود دارد. از مهم ترین تفاوت ها میتوان به این موضوع اشاره کرد که بیشتر تمرکز کوچینگ بر روی آینده است.

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت های کوچینگ و مشاوره این است که هنگام مشاوره شما به سراغی مشاوری با تخصص مشخص می روید و برای مثال میخواهید که به شما در زمینه کسب و کار کمک کند تا شما هم با الهام گرفتن از اون در همان زمینه پیشرفت کنید. اما هنگامی که شما نزد کوچ می روید، کوچ به شما کمک می کند تا در هر زمینه که علاقه دارید پیشرفت کنید و او استاد به کارگیری فرآیند کوچ است. بنابراین برخلاف مشاوره کوچینگ یک نوع سرمشق نیست.

هنگامی که شما از استاد سوالی میپرسید ایشان می تواند به راحتی تمامی سوالات شما را جواب دهد. حتی اگر شما بی وقفه درباره ی موضوعی سوال بپرسید استاد به راحتی میتواند تجربیات و دانش خود را به شما انتقال دهد اما کوچینگ در این زمینه متفاوت است. به این صورت که در کوچینگ، کوچ از شما سوال میپرسد تا شما را به درک و بینشی برساند که از خود یاد بگیرید. یادگیری در کوچینگ با استفاده از سوالات قدرتمند کوچ اتفاق می افتد. علیرغم مسئله راهنمایی که در آن استاد در مسئله ی تخصص پیدا کرده و از شاگرد میخواهد بیشتر شبیه او شود، در کوچینگ شرایط برعکس است و کوچ از مراجعه کننده میخواهد که بیشتر خودش شود. کوچ از مراجعه کننده می خواهد که بالقوه خودش دست یابد و در همان زمینه ها پیشرفت کند. کوچ به جای آنکه بگوید «شبیه من شو» میگوید « شبیه خودت شو»

استاد از شاگرد میخواهد که زندگی او را فرا گیرد و در روابط و کارهایش از تجربیات او استفاده کند و تا جایی که میتواند شبیه او عمل کند تا در زندگی اش به مشکل برنخورد اما در کوچینگ همه چیز متفاوت است. کوچ از مراجعه کننده تا میخواهد زندگی خودش را انجام دهد و به مراجعه کننده کمک میکند تا زندگی خودش را بهتر و واضح تر ببیند و نقاط قوت خود را کشف کند.

با این حال هر دو روش مزیت ها و ارزش های خود را دارند و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که نیاز به یک استاد و مشاور دارید یا اینکه میخواهید به یک کوچ مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.