خصوصیات کوچ ایده آل چیست ؟

ویژگی کوچ ایده آل - خصوصیات کوچ ایده آل

همانطور که می دانید کوچ یا مربی ایده آل ، ویژگی های مشخصی را دارا می باشد . شما با دانستن این ویژگی ها بهتر میتوانید کوچ ایده آل مورد نظرتان را پیدا کنید . در ایم مقاله سعی کردیم این موارد را بررسی کنیم .

خصوصیات کوچ ایده آل

آگاهی از خویشتن

زمانی می توانیم بگوییم فردی یک کوچ خوب و ایده آل است که از خویشتن خود آگاه باشد . این فرد جهت شناخت خود باید سفرهایی از درون به بیرون و از بیرون به درون خود داشته باشد تا بتواند سبک کوچینگ و نحوه تعامل و دریافت خود با دنیای بیرون را پیدا کند.

تشخیص درست مسائل

تشخیص درست و به موقع مشکلات و مسائل از موانع اصلی برای رهبری و ایجاد تغییرات می باشد . فردی که به عنوان کوچ ایده آل معرفی می شود ، توانایی تفکیک و مشخص کردن مسائل را دارد.

داشتن تعهد

یکی از نکات مهم در رسیدن به موفقیت ، تعهد است . تعهد حسی درونی بوده و زمانی که ما توان ادامه دادن را نداریم ، مجبورمان می کند ادامه دهیم و در راستای اهداف خود تلاش کنیم . این را باید بدانیم که تعهد همیشه در کنار هدف معنا پیدا می کند و فرد بدون هدف ، فردی بدون تعهد است .

قابل اعتماد بودن

کوچ ایده آل قابل اعتماد است و در هر شرایطی می توان به او تکیه کرد . فردی که قابل اعتماد باشد ، می توان روی حرفش حساب باز کرد .

علاقه به یادگیری

همه ما می دانیم که دنیای امروز دائما در حال تغییر است ، در نتیجه یک کوچ ایده آل باید دائما در حال یادگیری باشد . اگر فردی به یادگیری چیز های جدید نپردازد و فقط به تجربه خود تکیه کند نمی تواند راهنمای خوبی برای شما باشد .

داشتن مهارت های شنیداری

کوچ ایده آل مشکلات شما را می شنود تا راه حل مناسبی ارائه دهد . فردی که به حرف های شما به درستی گوش ندهد ، نمی تواند مشکلات شما را نیز حل کند .

شناسایی نقاط ضعف و قوت مراجعه کنندگان

همانند یک مربی ورزشی ، کوچ ایده آل نقاط ضعف و قوت مراجعه کننده خود را شناسایی می کند تا فرد را به بالاترین سطح بهره وری در سطح فردی و جمعی برساند.

اختصاص زمان کافی به مراجعه کنندگان

کوچ یا مربی ایده آل در طول جلسات بجای شتاب و عجله ، به مراجعه کننده زمان کافی می دهد و همچنین برای زمان مراجعه کننده ارزش قائل است .

انتقاد پذیری

کوچ ایده آل انتقاد پذیر است . ایشان به جای سرزنش یا انتقاد از مراجعه کننده ، اجازه می دهد مراجعه کننده مسائل را از دیدگاه خودش توضیح داده و با اینکار ریشه سو تفاهم ها و ارتباطات نادرست مشخص می شود .

مشتاق و خوش بین بودن در همه مسائل

فرض کنید فردی مراجعه کند که بسیار خجالتی باشد و تمایلی به صحبت کردن نداشته باشد . کوچ ایده آل وظیفه دارد راه بیان مسائل را از طریق ایجاد یک نگرش سازنده در فرد مراجعه کننده تسهیل کند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.