ذهن آگاهی (mindfulness) چیست؟

ذهن آگاهی چیست - ذهن آگاهی (mindfulness) چیست؟

ذهن آگاهی یا همان mindfulness چیست ؟ یک روش مدرن و جدید برای فرار از خیالات و مشکلات آینده و زندگی در زمان حال است. با این روش نگاهی متفاوت به زمان حال خواهید داشت و به طور مداوم در لحظه حضور دارید. درست است که ذهن آگاهی ترجمه معادل دقیق کلمه انگلیسی نباشد اما مناسب ترین آن است.در این مطلب قصد داریم توضیح کاملی از فرآیند ذهن آگاهی به شما بدهیم و نکاتی درباره آن بگوییم. این نکات میتواند به شما در رسیدن به آرامش کمک کند و باعث شود بتوانید با خیال راحت و بدون نگرانی درباره آینده یا حسرت گذشته زندگی کنید.

این تکنیک به ما میگوید که برای به آرامش رسیدن و دور بودن از نگرانی ها باید تا جایی که میتوانید در لحظه زندگی کنید و با زندگی حال رابطه عمیق و واقع گرایانه برقرار کنید. برای اینکار تمرین هایی با تمرکز زیاد و استفاده از حواس پنجگانه توصیه میشود. برای مثال آهسته غذا خوردن و تلاش برای درک مزه ، نفس عمیق و آرام کشیدن ، نمونه هایی از این نوع تمرین ها هستند. از دیگر موضوعاتی که نباید آن را فراموش کنیم ، داشته هایمان است. ما همیشه باید نعمت هایی که خداوند به ما داده را به یاد داشته باشیم تا بتوانیم قدر آن ها را بدانیم.

ممکن است این سوال پیش بیاید که هنگام مشکلات بزرگ و غم شدید که در زندگی ما وجود دارد چگونه میتواند به این مباحث توجه کرد. به نظر من اولین قدم برای حل هرگونه مشکلی داشتن روحیه مثبت است. این روحیه مثبت فقط برای امید بخشی نیست بلکه با داشتن روحیه مثبت شما میتوانید تفکری سازنده و درست داشته باشید و مشکلات خود را حل کنید. این مسئله در مطالعاتی هم ثابت و دیده شده که بین تفکرات سازنده و هیجانات مثبت رابطه ی بسیار قوی ای وجود دارد. نداشتن روحیه مثبت باعث میشود که شما نتوانید واقع گرایانه مسائل را آنالیز کنید در نتیجه نمی توانند درست تصمیم گیری کنید.

هنگامی که مشکلات زیاد میشود نگه داشتن روحیه مثبت بسیار مشکل است. چگونه میتوان این روحیه مثبت را حفظ کرد؟

درست است که ایجاد تعادل و نگه داشتن روحیه مثبت ممکن است سخت و نیازمند تلاش بسیار باشد اما با تلاش مستمر و استفاده از تکنیک هایی همچون خود تنظیمی و خود رهبری که به شما آموزش داده میشود میتوان تا حد زیادی خود را در قضای روانی و فکری مثبت قرار داد. از مهم ترین ویژگی های یک انسان موفق این است که بتواند هیجانات خود را مدیریت کند. با توجه به شرایطی که امروز در جامعه ما وجود دارد ، اهمیت این قضیه بیشتر مشخص میشود. برای مدیریت کردن ذهن شما باید قوانین آن را به درستی بدانید و با مدیریت آن از حداکثر توان آن استفاده کنید.

ذهن آگاهی یا حضور ذهن به معنای آگاهی از افکار، رفتار، هیجانات و انگیزه‌ها است به طوری که بهتر بتوانیم آن‌ها را مدیریت و تنظیم کنیم. به عبارت دیگر ذهن آگاهی به معنای توجه کردن به شیوه‌ای خاص است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.