ریشه و تاریخچه کوچینگ

ریشه و تاریخچه کوچینگ - فلسفه و تاریخچه کوچینگ

در این مقاله قصد داریم ریشه و تاریخچه کوچینگ را بررسی کنیم . کوچینگ به معنای امروزی در اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی توسط توماس لیونارد در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد . او در سال ۱۹۹۵ با جمعی از کوچ ها ، فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) را تأسیس کرد . البته این را نباید فراموش کرد که در راه خلق کوچینگ افراد و تاریخ های دیگری نیز دست داشته اند.

کوچینگ علمی جدید نیست که بگوییم به یک باره درست شده باشد ، حتی ممکن است به اندازه برگزاری اولین مسابقه تیراندازی در عصر حجر ، کوچینگ قدمت داشته باشد . البته در دهه اخیر می توان وجود کوچینگ در دیگر قسمت های زندگی مثل کسب و کار و تجارت را مشاهده کرد .

از جهتی می توان تاریخ تأسیس فدراسیون بین المللی کوچینگ  (ICF ) را مبنای زیشه و تاریخچه کوچینگ در نظر گرفت ، زمانی که به رهبری توماس لیونارد ، تعدادی از کوچ ها دور هم جمع شدند و کوچینگ به معنای امروزی را بوجود آوردند.

شاید تا بحال با این دید کوچینگ را نگاه نکرده باشید اما کوچینگ بخشی طبیعی از زندگی فرد در هر مکان است . وقتی که پدر و مادر در هر جایی از دنیا بچه‌های خود را بی‌قیدوشرط دوست دارند و نیازهای آن‌ها را به طور کامل برآورده می‌کنند و حمایتی همه‌جانبه‌ از آن‌ها دارند تا رشد کنند، از کوچینگ استفاده می‌کنند

از سوی دیگر وقتی مدیران بزرگ و موفق می‌دانند چگونه بدون اعمال زور ، موجب رشد کارکنان خود شوند ، چگونه آن ها را به چالش بکشند و چگونه با دادن بازخورد های مثبت و منفی از آنها حمایت کنند ، در واقع از کوچینگ استفاده می کنند. درگذشته افراد زیادی بعضی مدل های کوچینگ را در زندگی استفاده کرده اند مانند رابطه مرید و مرادی یا همان استاد و شاگردی که در گذشته بسیار رایج بوده است.

در آخر باید بگوییم خیلی افراد معتقدند کوچینگ قدمتی دیرینه داشته و در گذر زمان تکامل یافته و به شکل امروزی رسیده است . می توان گفت پیش از ابداع واژه کوچینگ به معنای امروزی ، از نام هایی نظیر مربی مشاور کنتور مدرس استفاده می شد تا اینکه در اوایل دهه ۱۹۸۰ کوچینگ به معنای امروزی پایه گذاری شد .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.