چگونه تمرین ذهن آگاهی کنیم ؟

چگونه تمرین ذهن آگاهی کنیم ؟ - ذهن آگاهی - تکنیک های ذهن آگاهی

در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با تمرین ذهن آگاهی صحبت کنیم . ذهن آگاهی در واقع تمرینی است برای زندگی در لحظه حال و رها شدن از گذشته و آینده بدون قضاوت و با تمام وجود. در این روش نه در گذشته چره میزنیم و نه کاری را به آینده موکول میکنیم. ذهن آگاهی روشی است برای افزایش تمرکز و حس کردن تمام اعضای بدن به طور مستمر. ریشه این روش به مشرق زمین باز میگردد و بدون محدودیت است، به این معنا که هر کس با هر عقیده ای میتواند از مزیت های این روش استفاده کند.

یکی از اصولی ترین و استاندارد ترین برنامه ها در این روش ؛ برنامه ذهن آگاهی بر پایه کاهش استرس یا همان MBSR  است که توسط جان کابات زین تدوین شده است. این روش بر روی آگاهی و دقت به زمان حال تمرکز دارد. یادگیری روش های تمرین مدیتیشن بسیار راحت است و شما به راحتی به وسیله یک مربی و برنامه مشخص میتوانید تمرین خود را شروع کنید. زمان مدیتیشن برای هر کس متفاوت است ، برای مثال فردی باید هر روز ده دقیقه مدیتیشن کند تا به آرامش برسد اما هستند افرادی که با چند دقیقه مدیتیشن هم به آرامش میرسند. حال میخواهیم  تکنیک های برای شروع تمرین به شما آموزش دهیم.

  1. سعی کنید مکانی کاملا ساکت و با آرامش پیدا کنید. سپس روی صندلی یا زمین بنشنید و سعی کنید کاملا صاف بنشینید اما نه خیلی محکم!
  2. تا جایی که امکان دارد به مسائل و مشکلات گذشته و آینده فکر نکنید و بر روی زمان حال تمرکز کنید.
  3. تلاش کنید که با دقت بیشتری نفس بکشید و به جزئیات آن دقت کنید تا بتوانید حرکت آن به داخل و خارج از ریه را حس کنید. هوا را از طریق بینی داخل داده و سپس از طریق دهان خارج کنید. به شکم خود توجه کنید که با هر دم و بازدم پر و خالی میشود. و در نهایت به بدن خود دقت کنید که با هر تنفس چه تغییری میکند.
  4. تمامی افکاری که در سرتان می گذرد را نظاره کنید. مهم نیست که این افکار چه هستند. آن ها را نادیده نگیرید و سرکوب نکنید. فقط آن ها را با دقت مشاهده کنید و آرامش خود را حفظ کنید. برای حفظ آرامش از تنفس خود استفاده کنید تا در دام افکار گیر نیفتید.
  5. اگر هر لحظه خودتان را در حال درگیر شدن با افکارتان پیدا کردید، خودتان را مشاهده کنید که کجا در قلاب آن فکر افتادید و بدون قضاوت کردن خودتان یا فکرتان به نفس کشیدن برگردید. به یاد داشته باشید که هر بار که این اتفاق افتاد به خودتان سخت نگیرید و فقط با هوشیاری به جای قبل برگرید. طی این تمرین نباید به هیچ دلیلی آرامش خود را از دست دهید.
  6. هنگامی که زمان آن فرا رسید، برای یک یا دو دقیقه بنشینید، آگاه شوید که در این لحظه کجا هستید و به آرامی از جای خود بلند شوید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.