به چه کسی Coach گفته می شود

به چه کسی Coach گفته می شود - خصوصیات کوچ (ایده آل) - تعریف کلی کوچینگ Coaching

در این مقاله قصد داریم به این مطلب اشاره کنیم که به چه کسی Coach گفته می شود. ممکن است کلمه کوچ یا مربی را تا بحال شنیده باشید . اکثر مردم با شنیدن کلمه کوچ به یاد مربی های ورزشی می افتند اما این را بدانید که در زندگی و کسب و کار نیز افرادی به عنوان کوچ یا همان مربی فعالیت میکنند . حال باید به این بپردازیم که کوچ و کوچینگ به چه مفهومی اشاره دارد؟

تعریف کلی کوچینگ Coaching

در تعریف کلی ، کوچینگ مجموعه ای از دانش های مدیریتی ، روانشناسی ، فلسفی و گاهی ورزشی است که مربی با استفاده از آن به افراد در درگیری ذهنی ، مسائل کاری یا مشکلات زندگی ، کمک می کند . کوچینگ به نوعی تکنیک سوال کردن است که این سوال ها در تمامی امور زندگی به افراد کمک می کند . همچنین می توانیم بگوییم کوچینگ نوعی فرایند بوده که فرصت هایی را در جهت بهبود و تغییر برای افراد فراهم می کند که باعث توسعه فرد خواهد شد . کوچینگ به اصطلاح ، به جای آنکه ماهی را در دهان فرد بگذارد ، ماهیگیری را به طور غیر مستقیم و به کمک خود فرد ، آموزش داده و خود فرد با کمک کوچ به متناسب ترین و بهترین راهکار می رسد . در کوچینگ ، طی جلسات به کمک کوچ ، فرد به آگاهی در باره خود دست پیدا می کند .

به چه کسی کوچ Coach  گفته می شود؟

به کسی که با استفاده از مهارت و دانش خود ، به مراجعه کننده در مشکلات زندگی و ذهنی کمک میکند و روند زندگی و کار ایشان را بهبود می بخشد، کوچ می گویند . کوچ یک فرد فعال ، حامی ، تشویق کننده و شنونده ای آگاه می باشد که صادقانه فرد را به چالش کشیده و مسائل مربوط به زندگی را به فرد گوشزد می کند . او به مراجعه کننده کمک می کند تا به اهداف ارزشمند زندگی خود دست یابد. در ابتدا اساس کار کوچ ، داشتن گوش شنوا و پس از آن ادامه مکالمه با مراجعه کننده است . کوچ در ابتدا سوالاتی را طرح می کند تا اطلاعات مورد نیاز را از مراجعه کننده دریابد و سپس بر اساس همین سوالات و پاسخ آنها ، مکالمه ای را شکل می دهد که در رفع درگیری ها و مشکلات فرد به آن کمک می کند .در اصل کوچ به ذهن و پریشانی های ذهنی مراجعه کننده نظم داده و این کار موجب می شود اهداف اصلی خود را شناسایی کند و به برنامه ریزی بپردازد .

خصوصیات کوچ (ایده آل)

اگر بخواهید فردی را به عنوان کوچ خود انتخاب کنید باید بدانید ویژگی های یک کوچ ایده آل چیست . در پایین ما تعدادی از این ویژگی ها را ذکر کرده ایم :

  • متعهد – Committed
  • قابل اتکا – Reliable
  • همسو و هماهنگ – Aligned
  • روشن فکر – Coachable
  • دست و دلباز و بخشنده – Generous
  • دلسوز – Compassionate
  • مشوق و اشتیاق برانگیز – Enthusing

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد ، اگر در موقعیتی قرار دارید که باید تصمیم گیری مهمی انجام دهید و قصد دارید بهترین تصمیم را بگیرید (فرقی نمی کند که تصمیم گیری در چه حوزه ای باشد) می توانید به کوچ مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.